Fundacja Tytano

PRZESTRZEŃ WPŁYWA NA LUDZI. LUDZIE WPŁYWAJĄ NA PRZESTRZEŃ

Miasto w mieście – kultowy kompleks w samym sercu miasta, przy ul. Dolnych Młynów 10 – obowiązkowy przystanek na kulturalnej mapie Krakowa, lubiane miejsce spotkań i fabryka pozytywnych wrażeń.

Ten działający od wiosny 2016 roku miejski ekosystem idei aktualnie skupia ponad 30 różnych działalności. To inspirujące i pełne oddechu 15 000 mkw. do wszelkich prac twórczych, przestrzeń przyjazna dla artystów oraz pasjonatów zainteresowanych kulturą. Na terenie kompleksu twórczość spotkała się z biznesem i nauką.

Przez prawie trzy lata działalności odbyło się tu ponad 250 wydarzeń i inicjatyw kulturalnych, artystycznych, muzycznych i społecznych. Koncerty, warsztaty, spotkania, dyskusje, pokazy, przedstawienia i wystawy, oraz realizowane interesujące inicjatywy lifestylowe.

To także miejsce z historią i przykład udanej rewitalizacji zabudowy poprzemysłowej – na terenie dzisiejszego kompleksu znajdowała się „Cygarfabryka”. Jej klimat w niezwykle sugestywny sposób opisywał w swojej książce „Ulica Gołębia” Kornel Filipowicz:
„Okolica była też przyjemna, ruchliwa: pobliska wytwórnia papierosów, zwana przez krakowian cygarfabryką, rozsiewała wokół duszny aromat tytoniu”. Także w tym właśnie miejscu, pod koniec XIX wieku pracowała polska Carmen – piękna Mańka, w której to na zabój zakochał się młodopolski poeta Konstanty Krumłowski i stworzył absolutny hit kasowy tamtych czasów, „Królową Przedmieścia”. Spektakl był ogromnym sukcesem. Zobaczył go, jak mówią, „cały Kraków” – poza bohaterką zamieszania, która nigdy nie odwzajemniła uczuć poety.
To miejsce nadal inspiruje artystów, wyznacza nowe kierunki w kulturze i rozrywce oraz jest swoistą wizytówką artystycznego Krakowa.